Operatsioon "Lossivaim"

Kolmapäev, 3. november 2021


 Kindlasti olete kuulnud legendi Haapsalu lossis elavast "Valgest Daamist", keda võib augusti täiskuuöödel näha. Aga kas te ka teate, et Eesti suurimal saarel Saaremaal asub Kuressaare linn, kus on  Lossihoone ja selles elab oma "Lossivaim". Seal elavat Lossivaimu võib aga kohata aastaringselt. Milline Lossivaim välja näeb ja kas tema eksisteerib ka päriselt? Selle peate juba ise välja uurima. Miks mitte teha perega üks mõnus reis Saaremaale ja külastada Kuressaare lossi. No ja neil, kes ise Saaremaal elavad, on võibolla juba lossis ammu käidud ja "Lossivaimugagi" kohtutud. Kui teil aga parasjagu pole võimalik Saaremaa reisi ette võtta, siis lugege Lembit Uustulnd´i raamatut "Operatsioon "Lossivaim"".

Selle raamatu puhul on tegemist pseudoajaloolise noorteromaaniga. Väikese kõrvalpõikena, seletan teile ka pseudojalaoo mõistet.  Pseudoajalugu on pseudoteadus või võltsing, mis püüab moonutada inimeste teadmisi või arusaama ajaloos toimunust, sageli kasutades meetodeid, mis pealiskaudselt vaadates näivad sarnanevat teadusliku ajaloolise uurimistöögaSeega, kõike raamatus kirjutatut ei saa tõe pähe võtta, tegemist on siiski väljamõeldisega. 

Aga nüüd tagasi raamatu juurde... Tegemist on väga põneva raamatuga, mis hoolimata ajalooliste faktide rohkuse tõttu  on huvitavam, kui alguses arvata võib. 

Raamatu alguses olev eellugu võib ära ehmatada, et tulebki selline läbinisti ajaloost läbipõimunud raamat, milles on nii palju ajaloolisi fakte, et lausa raske on jälgida. Tegelikkus on aga hoopis midagi muud. Eellugu on lihtsalt taustaks ja kui tegelik lugu pihta hakkab, siis juba läheb nii huvitavaks, et raske on raamatut käest panna. 

Raamatu peategelasteks on Saaremaale vanavanematele külla sõitnud vennad Tõnn ja Mats. Nad satuvad internetiartiklit uurides Taani piraadist Kuressaare piiskopilossi jäänud huvitavatele jälgedele. Oma uuringute käigus kohtuvad nad ka "Lossivaimuga", kes neile osutub kasulikumaks, kui eales arvata oskate. Poisid jõuavad paljude huvitavate faktide jälile ja saavad teada palju uut. Mida rohkem nad asja edasi uurivad, seda ohtlikumaks nende uurimisretk muutub. Nad jäävad lossi lõksu ja tundub, et neist saavad seina sisse "müüritud rüütlid". Kas poisse õnnestub päästa ja kuidas olukord nii keeruliseks muutub, peate ise lugema, sest kui ma kõik ära räägin, ei ole enam üldse põnev lugeda.ˇ

"Ootamatult kostis krõbinat, siis mingi raskuse kukkumise müra, mille lõpetas üsna pikalt kestev varinguhääl. Selle mürina ja kolina käigus tundus kasemati põrand poiste jalge all lausa vappuvat....

""Täitsa pekkis," vedas noorema venna nägu virilaks. Ta jõllitas kinnist väljapääsu, haaras siis Matsi käest sõrgkangi ja toppis seda laudade vahele, kuid kõik oli asjata. Lauad olid kindlalt kinni kiilunud ja tundus, et pool maakerast on väljapääsu taha varisenud. Sõjard viskas kangi kõlinal põrandale, raputas vanemat venda käisest ja sosistas paaniliselt:

"Oleme maetud, elusast peast maetud. Mis siis nüüd saab?""

0 köhatus(t):

Postita kommentaar