Kollane Robert. Tiwi-wapu saladus

Esmaspäev, 15. november 2021
Kollane Robert asus ohates malereegleid seletama ja Ferda Štisko ning Mamlas kuulasid teda ammulisui. See oli ebatavaliselt raske töö ja Kollane Robert mõtles, et ta on oma kaaslasteks valinud ilmselt Kesk-Euroopa kaks kõige nürimeelsemat ning kõige rumalamat lurjust. Kui hakkas juba näima, et Ferda Štistko kuidagimoodi taipas, kuidas käib ratsu, siis küsis Mamlas, mispärast etturid ei tohi tagaspidi käia.

Olen üks neist, kellele meeldivad vanad raamatud. Paber on toredalt kollakas ja aeg-ajalt satud kellegi kritseldusele, mõnele murtud servaga lehele, mis annab aimu, et seal on kirjas midagi, mis lugejale kohutaval kombel meeldis... või mõnele šokolaadi- või teeplekile, mis annab aimu, et lisaks lugemisele armastavad lugejad ka teed ja šokolaadi :).
Nii ma selle raamatuga tutvusingi. Möödaminnes. Arvasin seniajani, et ma enam-vähem tean kirjanikke, nimepidi vähemalt, aga, näedsa, Vojtěch Steklači raamatust "Kollane Robert. Tiwi-wapu saladus" polnud ma midagi kuulnud. 

Tutvustus lubas krimkat ja krimkad mulle meeldivad. Alguses olin muidugi kohutavalt pettunud, et raamatus polnud mitte ühtegi last. Teate küll, sellist, kes oma nina võõrastesse asjadesse topib või arutleb, et tegu on kahtlemata verega, sest mis muud see olla saabki. Sellest hoolimata oli raamat tore: muhe ja mõnusalt nöökiv. Tegelased ei ole just kõige teravamad pliiatsid karbis ja segadused ning eksitused käisid käsikäes. Nimesid küll tõrkus keel esimese hooga välja hääldamast ja kindlasti on ka kõik mainitud kohad ja asjad (nt kofola) tšehhi lastele mõistetavamad. Raamatud avardavad teadmisi, seekord siis tolleaegse Tšehhi suunas :).

Raamatus on kaks lugu. Esimeses loos tegutseb stiilne kurikael Kollane Robert, keda püüavad tabada harrastusdetektiiv Maryuska ja inspektor Brouk. Maryuska on Detektiiviklubi president ja ta kirjutab ka krimkasid. Tema raamatute peategelane sarnaneb hämmastaval kombel Broukiga, kelle kohta ta kirjutab, et uurija puhib nagu auruvedur ja tema juuksed meenutavad inglise muru, ainult et seda on püganud pime juuksur. Kuidagimoodi õnnestub neil kurjategija tabada.
Teises loos varastatakse ühelt Detektiiviklubi liikmelt tema hinnaline Tiwi-Wapu kuju ja seegi juhtum ootab lahendamist.

Kuna see on selline humoristlik raamat, siis on raske sellest jutustada. Eks teil tuleb see raamat kuskilt raamatukogu sügavustest välja kaevata ja sellega ise tutvuda. Paljudel on see võib-olla kodus suisa olemas, sest see on nende nii-öelda põlvkonnaraamat ja nad punnitavad praegu silmi, sest Vojtěch Steklači teab nüüd küll igaüks! Kuidas ma ei teadnud?! :)

0 köhatus(t):

Postita kommentaar