Aia lood on sellised

laupäev, 29. mai 2021
Mutt on millegipärast mustas nimekirjas. Ta rahmib oma käikudes ja kuhjab hunnikuid maa peale. Võibolla on ta kogu aeg näljane.
Tema tunnelitesse ei taha küll sattuda. Olen näinud aedniku vihast pilku, kui ta avastab mutimullahunnikud muru sees ja lillepeenras. Pärast seda tõttab ta jooksujalu kuuri ja toob labida. Ei saagi aru, kas siis mutt kaevas liiga vähe või?

Alustan seekord vabandusega. Anna mulle andeks, Margit Saluste  raamat "Aia lood on sellised", et ma sinusse algul nii põlastavalt suhtusin. Eks me kõik oleme aeg-ajalt raamatute vastu ebaõiglased. Eelarvamused, teate.

Õnneks piisas sellest, et avasin kaane ja hakkasin lugema. See kaane avamine ongi tihti see kõige raskem osa lugemise juures :). Siis vaatas mulle vastu juba Aia tänava kõrge aed, mis jagas oma elanike toredaid lugusid. Kuna ühes korralikus aias on kõike ja see kõik on segi nagu pudru ja kapsad... no olgu, pigem siiski ainult kapsad, sest putru aias ei kasvatata... Igatahes, kuna aias on kõike, siis saavadki sõna kõik: nii sõstramarjad, vilgas vares, lumikellukesed, porgandid ja teised toredad.

See pole muidugi veel kõik.  Kõige kohta on pildid! See on üks selliseid raamatuid, kus pildid on samavõrd olulised kui tekst. Nii saab vaadata, kuidas hanemalts välja näeb, milline muna on suitsupääsukesel ja uudistada, et marjalutikas on jätkuvalt... nagu marjalutikas.

See pole ka veel kõik. Kui see oleks kõik, siis ma oleksin lihtsalt mõelnud, et olen selle raamatu vastu veidi (nii tsipa-tsipa!) ülekohtune olnud. Kõige toredam on selle raamatu pildiline lustlikkus. Kapsauss pole oma leheküljega rahul, sest seal pole kapsast. Mullamutid tahavad labida asemel ise kaevata. Linnupesade juurde on joonistatud ka sellised pesad nagu seapesa ja pistikupesa. Tulbi (tulp-tulbi-tulpi) kõrval sirgub tulp (tulp-tulba-tulpa). Mari istub lauas ja Vello pea on kiilas kui kaalikas. Sellise raamatu lugemine on suisa lust ja lillepidu! Uusi teadmisi saab nii aia asukatest kui ka eesti keelest :)

Tore lugemine-vaatamine nii lastele kui täiskasvanutele. Kulub marjaks ära!

0 köhatus(t):

Postita kommentaar