Onu Heino väike pere

esmaspäev, 5. aprill 2021

Onu Heino pidas pidu,
kutsus peole mitu tigu,
ootas külla külalisi,
võõ-raid saa-bus pik-ka-mi-si.
Al-gus muud-kui ve-nis, ve-nis....
Pi-du kes-tab tä-na-se-ni.

/luuletus "Onu Heino pidas pidu"/

Vahepeal on hea lülitada ennast luulelainele... ja siis muudkui lai-ne-ta-da ja lai-ne-ta-da. Mulle on alati meeldinud luuletustega juhuslikult kohtuda: istuda rongis ja lugeda vaguniaknalt kellegi värsse või kõndida mööda tänavat ja märgata, et keegi on sepitsenud riime mõnele räämas majaseinale. Kui mulle antakse mõni luulekogu ja öeldakse "Loe!", siis ei tule sellest lugemisest küll mitte kui midagi välja. Seetõttu ongi tore, et kohtusin onu Heinoga täiesti juhuslikult. Kükitas teine Tallinna bussijaamas* ja oli morni olekuga. Arusaadavalt ei olnud tal tookord  talvisel ajal võimalik enam laululinnukooris osaleda, nii et onu Heino mõlgutas lihtsalt oma mõtteid. Onu Heino oskas olla igas olukorras, /sättis jala üle põlve, noogutas – kõik oli korras...Saime temaga kohe jutu peale, sest oli teine muheda olemisega ja osav sõnasepp.

Jaanus Vaiksoo luulekogu "Onu Heino väike pere" on kimbuke värsse imepärasest onu Heinost. Kuna need anti esimest korda välja Tallinna Keskraamatukogu kinkeraamatuna kõigile pealinna esimese klassi jütsidele, siis on seal lisaks onu Heinole juttu Reinu-pojust: sellest, kuidas ta sünnib ja lõpuks kooli läheb. Aga ka sellest, kuidas Reinu jorinad ja torinad turule müüki pandi :). Kuna kõiki luuletusi ma korraga kunagi ei loe – see oleks liiast – siis võtan aeg-ajalt riiulist selle raamatu ja avan suvalisest kohast. Hea tuju on garanteeritud, sest riimid on isepäised ja tõelised vigurvändad. Täna lugesin...

 Onu Heino hüppas alla
suurde lumehange.
Talvest oli saanud kevad

maandus otse pange.

Vesi pritsis kahte lehte –
ümberringi puha märg.
Aias aga ajalehte
luges mehemoodi härg,

... ja luuletus jätkub raamatus :). Head luulelainetamist!

* Tallinna bussijaamas on tasuta raamatute riiul. Neid riiuleid või suisa kappe on nii siin kui seal veel, nii et kui juhuslikult mõnda märkate, siis minge kindlasti uudistama.

0 köhatus(t):

Postita kommentaar