Sõnad sügavas sinises

esmaspäev, 22. märts 2021
Hiljuti valisid lastekirjanduse eksperdid koos noorte lugejate endiga 2020. aasta head laste- ja noorteraamatud. Kõigi võiduraamatutega saab tutvuda Lastekaitse Liidu kodulehel. Ei teagi, kas Cath Crowley raamat "Sõnad sügavas sinises" tegi mu ära seda nimekirja silmitsedes või lummas mind juba varem selle raamatu kõlav pealkiri (sõnad sügavas sinises  ehk aplaus tõlkijale meisterliku alliteratsiooni eest). Endale ma selle igatahes laenutasin. Mis sellest, et üldiselt tunduvad noortekad minu jaoks liiga magusad või siis vastupidi, liiga masendavad.

Ma ei saa öelda, et see raamat ei olnud veidi lääge. Valetamine pole kunagi olnud minu tugevaim külg. Samas oli selle raamatu armastuses mõistmist, hingesugulust ja huumorit. Näiteks mõtleb Rachel, üks peategelastest: Olen suutnud uinuda vaid nii, et viin oma mõtted "Pilveatlasega" mujale. Iga kord, kui mõtlen Henry suudlemisele, loen ühe lehekülje. Raamat on 544 lehekülge pikk. Mul on see peaaegu läbi. Rääkimata sellest sisukast kirjavahetusest, mida peab Henry (teise peategelase) õde George temasse kiindunud tüütuse Martiniga. Otsekohese ütlemisega George oligi ilmselgelt minu lemmiktegelane.

Nojah, aga raamat hakkas mulle meeldima eelkõige seetõttu, et see rääkis raamatutest ja sõnade olulisusest. Peale selle raamatu lugemist võib tekkida jube tahtmine hakata raamatutes enda jaoks olulisi lauseid alla kriipsutama või lisada servadesse märkusi või lisada kommentaar kellegi teise märkusele... aga khm-khm, ma soovitan seda teha ainult siis, kui see raamat on teie enda oma. Teile võidakse jälile jõuda! :)

Henry Jones ja Rachel Sweetie olid parimad sõbrad. Seda päevani, mil Rachel jätab enne Sea Ridge´i kolimist Henryle selle lemmikraamatu vahele armastuskirja. Millegipärast Henry ei vasta kirjale kunagi, vaid kirjutab Rachelile pikalt ja laialt hoopis oma armastusest Amy vastu. Kolm aastat hiljem naaseb Rachel Gracetowni. Tema väikevend Cal on õnnetult surma saanud, tema enda kool jäi lõpetamata ja üldse on ta hing nii tühi, et seal ulub ainult kõle tuul. Kuigi Rachel püüab Henryt vältida, satub ta tööle poisi perekonnale kuuluvasse kasutatud raamatute poodi, mille Henry ema tahab ülejäänud pereliikmete suureks  kurvastuseks maha müüa.

Raamat on hoolimata viidetest raamatutele ladus lugemine ja saab isegi liiga ruttu otsa. 

P.S Huvitav, kui mina jätaksin sellesse raamatusse sõnumi, kas mulle langeks kahtlus? :) 

0 köhatus(t):

Postita kommentaar