Meie laste loomajutud

neljapäev, 18. märts 2021

"Siili turtsumine"  - Eno Raud

"Siil turtsus põõsa all.
Tema juurde tuli jänes ja küsis: " Mis sa turtsud, siil?"
"Mul on paha tuju, sellepärast turtsungi," kostis siil vastu.
"Millest sul siis nii paha tuju on?" imestas jänes.
"Eks ikka sellest igavesest turtsumisest," ütles siil. "Millest siis muust.""

Taas on ilmunud üks vahva kogumik, kust leiab lugemist terve pere. Siia raamatusse on koondatud erinevad läbi aegade kirjutatud lood loomadest. Siit leiab lugusid nii kodu- kui ka metsloomadest, lindudest ja putukatest.

Kogumiku "Meie laste loomajutud" koostamisega on vaeva näinud meile teada tuntud Jaanika Palm, kes on ka varem kogumikke loonud. Näiteks "Meie laste unejutud, " mille tutvustuse leiad ka siit blogist.  Sarnaselt unejuttude kogumikule on ka loomajuttude raamat  jaotatud kümnendike kaupa alaosadeks. Esimesest osast leiad lood kuni aastani 1920 ning viimasest osast aastatel 2011 kuni 2020 ilmunud lood loomadest. Selline ülesehitus annab hea ülevaate sellest, milliseid lugusid on erinevatel aastakümnetel kirjutatud ning mismoodi on lood loomadest aja jooksul muutunud.

Raamatule "Meie laste loomajutud" on väga ilusad ja tõetruud pildid joonistanud Reet Rea-Smyth.  Neid pilte võib ennast kohe tükiks ajaks vaatama unustada. Et ka ikka teie piltide ilust aimu saaksite, panen siia teile ühe imetlemiseks.

Raamatus olevad lood pakuvad toredaid ja põnevaid seiklusi raamatuloomade seltsis, kes kutsuvad kaasa elama, aitavad õppida ühtteist tarvilikku loomade eluolu kohta ning aitavad arendada noorte lugejate empaatiavõimet kõige elava suhtes.

Arvan, et igaüks leiab siit raamatust nii vanu tuttavaid lugusid kui ka uusi ja senini veel tundmatuid. Mõni lugu võib hakata nii väga meeldima, et seda peab lausa korduvalt lugema. Minu laste lemmikuks sai "Lugu Hiirest, Hiire sabast, Kassist ja teistest", selle loo on kirja pannud Juhan Saar. Seda lugu pidin ma kindlasti 5 päeva järjest unejutuks lugema. Eks see lugu ole ju tore ka. Lugu algab sellega, kuidas kass hammustas hiirel saba otsast ja hiir palus kassil selle tagasi anda. Kass oli sellega nõus, kuid teatud tingimusel. Millisel ja kas hiir sai lõpuks ikkagi oma saba tagasi või mitte, seda peab juba igaüks isevälja uurima.

Lõpetuseks teile lugemiseks aga hoopis üks teine, kuid selle eest väga ilus lugu peagi saabuva kevade auks. Mõnusaid lugemiselamusi raamatute seltsis!

"Ööbik ja lilled" - Anton Hansen Tammsaare

"Ilusal kevadel laulis koplis ööbik. Samal kevadel hakkasid seal ka lilled õitsema. Ja kui ööbik neid ilusaid lilli nägi, mõtles ta: "Nad õitsevad ainult sellepärast nõnda ilusasti, et mina laulan." Ja ööbik laulis veel ilusamini. Aga lilled, kes ööbiku laulu kuulsid, mõtlesid: "Ta laulab ainult sellepärast nõnda ilusasti, et meie õitseme." Ja nad õitsesid veel ilusamini.


0 köhatus(t):

Postita kommentaar