Pöörane robot

esmaspäev, 30. jaanuar 2017
Mis ka ei juhtunud, Roz oli oma pöörase elu üle õnnelik. Tehisaju salvestas sellest iga hetke. Roz mäletas selgelt ka kõige varasemaid sündmusi. Mäletas ikka veel, kuidas päike paistab läbi kastiprao sisse. Ta kuulis, kuidas kaldal kohisesid lained. Tal oli meeles, kuidas lõhnavad soolane vesi ja männipuud. Kas ta kunagi näeb, kuuleb ja tunneb seda kõike? Kas ta ronib mäe otsa, ehitab endale onni või mängib hanega?

Mõnda raamatut ei oska kuhugi paigutada. Riiulisse ei paiguta ma neid enam ammu. Veab, kui lauanurgal veidi vaba ruumi on, aga eelkõige ei oska ma neid sisuliselt kuhugi paigutada. Kui ma lugesin Peter Browni raamatu "Pöörane robot" sisututvustust tagakaanelt, arvasin kohe, et tegu on mingisuguse ulmelise teosega. Robot satub metsikusse loodusesse ja peab seal kuidagi hakkama saama. Ulme!
Kui ma lugema asusin, selgus, et loodusest on rohkem kui robotitest. Lihtsalt hämmasrav, kui hästi ja võimalikult tõetruult (ilustustega muidugi, aga fantaasiat ei saa pahaks panna) kirjanik looduse toimimist kirjeldab. Siis selgus, vat kus lops, et kõige rohkem räägib see raamat sõprusest ja kasvamisest.
Lõpuks hakkas mul natukene kõhe, sest kui üks robot võib käituda nii inimlikult, siis kas on üldse õige neid lihtlabaste masinatena kohelda. Teate, kui raamat oleks paksem olnud, oleksin võib-olla juba robotite õiguste eest meelt läinud avaldama.
Kokku sai see tundmuskimbuke väga kirev, aga seda võin kinnitada, et see oli huvitav raamat elegantsete lühikeste lausete ja eriskummaliste piltidega.

Ulgumerel läheb kaubalaev põhja. Lastiks olnud kastidest jääb pinnale ainult viis: neli purunevad vastu rannakaljusid, aga viies jõuab imekombel puutumatult rannale. Kastist koorub välja robotitüdruk Roz. Kuna teda pole programmeeritud looduses hakkama saama, tuleb tal kõike jälgida ja õppida. Kuigi alguses peavad saareasukad teda kolliks, siis pärast hanepoeg Nipsnoka lapsendamist, talveonnide ehitamist ja aia rajamist võetakse ta omaks. Siiski, kui sind saab nupust sisse ja välja lülitada, kas sa oled ikka päriselt elus?

(See küsimus võib tõesti vaevama hakata)

0 köhatus(t):

Postita kommentaar