Hädaoru kuningas

reede, 16. detsember 2016
Kuningas elas pimedas ja külmas kivilossis. Ta oleks ju võinud lasta ahjusid kütta ja lampe süüdata, kuid siis oleksid ta alamad väga pahaseks saanud. Alamad oleksid rääkinud, et kuningas priiskab ja rahvas peab elama viletsuses.
Kütmata lossis oli kõle ja hallitanud. Selge, et kuningas seal sees oli morn ja murelik./.../

Oh, häda!
Oh, õnnetust!
Nojah, võib-olla ka teises järjekorras: alguses õnnetus ja siis lõputu hädaldamine. Sellest juba Aino Perviku raamatus "Hädaoru kuningas" puudust pole. Mõlemat on külluses. Samas peabki ühe korraliku – viksi ja viisaka – muinasjutu algus olema võimalikult tume ja masendav. Muidu ei ole sellest ilusast lõpust mingit tolku. Kui enne juba hästi elatakse, siis otse loomulikult elatakse samamoodi õnnelikult edasi. Kogu põnevus kaob niiviisi ära.

Hädaorus ei elata hästi. Seal on kõik alati halvasti, isegi ilm on halb. Kui Hädaorus hästi elataks, siis ei oleks see Hädaorg. Siis oleks see võib-olla hoopis Tulbiorg. Hädaoru kuningas elab kõigist veel kõige kehvemini. Esiteks peab ta eeskuju näitama ja teiseks on tal kaval regent (asevalitseja), kes punub tema selja taga intriige. Koolid kaotas regent kenasti ära. Kuninga tembeldab ta kõiges süüdi, sest rahvale meeldib, kui on, kelle kallal iriseda. Ainult kuninga väikest tütart ei suuda ta naabruses asuvast Kiviriigist üles leida, et ise troonile tõusta. Isegi Hädaorus, kus elu on...nojah, tõeline hädaorg... peab lootus säilima. Lõpuks, kui kõik tundub minevat täiesti allamäge ja Hädaorus muutuvad asjad päris hädiseks, tuleb ometigi see õnnelik lõpp. Ja kui nad seal surnud ei ole, siis elavad nad õnnelikult ikka ja ikka edasi.

Oot, aga mis sai hädast ja õnnetusest? No vot, sellepärast ongi kasulik raamatuid lugeda. Saad kõik teada.

Aino Pervik käis 11. detsembril ETV saates "Hommik Anuga" ja rääkis kõige muu kõrval ka oma uuest raamatust. Saade on järelvaadatav ERRi lehel.

P.S Pildid olid teistmoodi ja põnevad.

0 köhatus(t):

Postita kommentaar