Hollandi muinasjutud ja muistendid

laupäev, 17. oktoober 2015
Ühiste jõududega ehitati uhke palee ning kogu rahvas rõõmustas saabuvate pulmade üle. Kõik olid väga õnnelikud, välja arvatud kuningas, sest tema tulevasel kaasal oli midagi puudu, kuid mis tal puudu oli, seda oli tal üleliiagi. Ta ei võinud nimelt....

/muinasjutust "Miks on hiiglased välja surnud?"/

Kui ma midagi alati suudan lugeda, siis on selleks muinasjutud. Neid võib lugeda söögi alla ja söögi peale, hommikul kuuma piparmünditeed juues, õhtul enne magamaminekut, järjekorras oodates aega parajaks tehes... Nad on piisavalt lühikesed ja ei hoia mind hiliste öötundideni üleval nagu seda ala- ja pahatihti teevad seiklusjutud. Samas on nad ka piisavalt lõbusad ja huvitavad, et mu lugemisind ei raugeks, nagu trullakate teoste lugemisel juhtub.

Eriliselt head on rahvapärimusest välja nopitud jutud. Just selliseid on raamatu "Hollandi muinasjutud ja muistendid" koostaja Thomas Mürk (Google´i andmetel ooperilaulja) kokku kogunud ja ära tõlkinud. Väikese noore lugeja jaoks võivad olla täpsustavad selgitused ja põhjalik järelsõna liiast (hüpake neist lihtsalt üle!), aga väikese vana lugeja jaoks (nagu mina) olid need tõeline taeva kingitus. Lugude nautimise kõrval sain teada ka ühte-koma-teist Hollandist ja tema asukate iseärasustest.

Kui muinasjutte palju lugeda, siis võid ühtäkki avastada, et oot, seda lugu olen ma juba kusagilt kuulnud natuke teistsugusena... Nõnda tundus "Miks on merevesi soolane?" sarnane Kataloonia muinasjutuga imelisest tõrrest. Viimast oli õnneks võimalik lõhki lüüa, sest muidu oleks terve maailm surnud vanamehi täis. (Kes teab, see teab, kes ei tea, saab lugeda vastavast raamatust :)). Lugemisrõõmu ei rikkunud selline äratundmine vähimalgi määral, sest rõõm oli looga taaskord kohtuda. Head lugu võib lõpmatuseni lugeda. 
Otse loomulikult olid mul lemmiklood. "Naine on majas peremees" ei ole isegi rahvapärimus vaid sulatõsi, "Kummitav kohtunik" oli toredalt jube  ja "Pöialpoisike ja nõid" meeldivalt lustlik.

See raamat on kolmas ja viimane Madalmaade muinasjutukogumik. Varem on ilmunud "Flaami muinasjutud ja muistendid" ja "Friisi muinasjutud ja muistendid", lisaks lisandub samalt kirjastuselt ka teiste maade muinasjuturaamatuid. Äge!

0 köhatus(t):

Postita kommentaar