Kummi-Tarzan

esmaspäev, 31. august 2015
"Vaata," ütles ta (isa) Ivanile ja näitas raamatus üht pilti. "Vaata, missugune üks mees peab välja nägema."
Ivan vaatas pilti.
"Mispärast ta puu otsas kükitab?" küsis Ivan, kes polnud kunagi näinud täiskasvanud meest puu otsa ronimas.
"Sellepärast et ta on ahvide kuningas," ütles härra Olsen ja raksas endale rusikaga vastu rinda, nii et talle köhahoog peale tuli.
"Seda küll," ütles Ivan. "Aga tal pole ju hilpugi seljas. Ainult aluspüksid. Õigetel kuningatel on riided seljas."

Kuigi kaanepildi järgi võiks arvata, et Taani kirjaniku Ole Lund Kirkegaardi "Kummi-Tarzan" on üks hirmsamat sorti raamat, siis tegelikult nii ei ole. Vähemalt minu arvates oli see hoopis selline muhe ja mõnus lugemine. Laenutama kutsus mind pealkiri, sest nagu Ivan Olseni isa, oli ka minu vend lapsena haiglases Tarzani-vaimustuses. Tarzanist kirjutas ameerika kirjanik Edgar Rice Burroughs esmakordselt 1912.aastal. Kui ma nüüd õigesti mäletan – lugesin ma ometigi tol ammusel ajal läbi vaid ühe neist paljudest raamatutest venna raamaturiiulis – oli Tarzan Inglise aadlike võsuke, kes kasvas üles džunglis emaahvi hoole all ja sellest tulenevalt täiskasvanuna pidulikest lõunasöökidest ei hoolinud, vaid hüppas puult puule ja materdas.... mnjah, võimalik tõesti, et ka krokodille nagu jutustab isa Ivanile.

Ivan ei ole muidugi Tarzan. Ta ei ole isegi Kummi-Tarzan, sest ta pole kummist. Ta on lihtsalt üks väike poiss, kes saab liiga palju püksimärjutamist. Koolis ei jää talle tähed meelde ja ta kukub kogu aeg kehalises kasvatuses nina veriseks. Ükskõik, mida ta ka ei alustaks,  mitte miski ei õnnestu. Ei sülitamine, jalgrattasõit, jalgpall... Kui kõik veel juures ilguvad ja norivad, siis on eriti kole! Ühel päeval... jah, võiks öelda, et ühel erilisel päeval kohtub ta jõe ääres nõiaga. See on üks pesuehtne nõiamoor, kellel vares juustes, üks hammas ja kes sööb õllekõrvaseks võileibu ja praetud heeringat. Ivanil on võimalik soovida temalt üks soov. Pärast pikka ja pingsat öist mõtlemist on ta oma soovi välja mõelnud. Ei ole see ei raha ega Tarzani tugevus. See on hoopis midagi, mida meist paljud sooviksid. Mina vähemalt küll, mis paneb mind arvama, et Ivan oli tegelikult väga tark poiss.
Kui ta on oma soovi ära soovinud, vot siis lähevad alles asjad lõbusaks.

Loete ja saate teada! :)

0 köhatus(t):

Postita kommentaar