Canterville`i lossi vaim

kolmapäev, 7. jaanuar 2015
Endast paremal nägi ta ähmases kuuvalguses kohutava välimusega meest. Tema silmad olid nagu punaselt hõõguvad söed, tema pikad ja hallid sassis juuksed ulatusid üle õlgade, vanamoodsa tegumoega rõivad olid määrdunud ja räbaldunud ning randmete ja pahkluude küljes rippusid rasked ahelad ja roostes kütked.
"Söör," ütles härra Otis, "mul ei jää muud üle kui nõuda, et te oma ahelad ära õlitaksite. Selleks annan teile ühe väikese pudeli Tammany "Päikesetõusu õli". Siin on öeldud, et see toimib tõhusalt juba ühekordsel kasutamisel, ja sellel on mitme meie tuntud usuteadlase soovituskirjad. Jätan selle teie jaoks siia oma magamistoa küünalde juurde /.../"

Uut aastat tuleb viksilt ja viisakalt vastu võtta, niisiis lugesin 2015. aasta esimestel päevadel püüdlikult läbi ühe vana ja väärika loo: Oscar Wilde´i jutu "Canterville´i lossi vaim". Lugu ilmus esmakordselt 1887. aasta veebruaris. 128 aastaga on nii maailmas kui jutukirjanduses palju muutunud, mistõttu oli see lugu kindlasti palju põnevam noil ammustel aegadel (loe: neil aegadel, mil neidude minestamine oli tavaline ja kõik rääkisid nagu nad oleksid Tema Majesteedi vastuvõtul), aga nüüdselgi ajal on jutul oma võlu. Selles on inglaslikku väärikust ja väikesed torked ameeriklaste eluviisi pihta tõid muige suule.

Lordi hoiatustest hoolimata ostab Ameerika saadik härra Hiram B. Otis endale Canterville´i jahilossi. Nii saab ta koos lossiga endale ka kummituse, kes on hulluks ajanud või surmani ära hirmutanud juba tosinkond lossi asukat. Erinevalt nõrganärvilistest inglastest on ameeriklased aga hoopis teist masti ja nii avastab kummitus, et tema kurikuulsad trikid selle perekonna peal ei tööta. Enamgi veel, kaksikutest vennad suudavad hoopis iidvana kummituse oma koerustükkidega halliks (või siis veel hallimaks) ajada. Ainult peretütar Virginial jätkub lahkust vaese vanuri jaoks ja tema headus päästabki lõpuks selle neetud hinge igavesest kondamisest.

Kui see raamat lugemiseks liiga raske tundub, siis NUKU teatri mängukavas on eelmise aasta  septembrist alates kaasajastatud "Canteville´i lossi vaim".

0 köhatus(t):

Postita kommentaar