Vinski lood

neljapäev, 11. aprill 2013
 Vinski ja apteeker hiilisid esikusse. Seal panid nad oma nähtamatusele selga kaks naistepalitut. Teineteist vaadates oli neil raske hoiduda naeru pugistamast. Vinski võttis apteekril käe alt kinni ja nii siis mindigi: kogu oma hiilguses astusid nad preili Pirtspeki saali.
Kui nüüd silmas pidada, et nii Vinski kui ka apteeker olid ise nähtamatud, aga palitud nähtavad, siis oli see alles ilmutis, mis sigines preili Pirtspeki saali uksele!

Soome vestekirjaniku Aapeli humoorikat lasteraamatut "Üle linna Vinski" on aastakümnete jooksul mõnuga lugenud vähemalt kaks põlvkonda Eesti lapsi. Selle raamatu kaante vahel ilmub esmakordselt eesti keeles ka Vinski-lugude teine osa "Vinski ja Vinsentti".

"Üle linna Vinski" lugudes ostab punase pea ja tedretähnidega koolipoiss apteekrilt nähtamatuks tegevat pulbrit. Nüüd on kõik uksed, ka need, millel on taba ees, tema ees valla. Nimelt saab ta tänu nähtamatuks tegevale pulbrile kõndida läbi uste ilma, et ta seejuures ise midagi tunneks.
Igatahes käib ta külas oma õpetajal, Preili Pirtspekil, kes oli väga peen daam ning härra Mõrumannil - viimasena nimetatul pole veel keegi külas käinud. Ega see ei olnud ka mingi tavaline külaskäik, kuna keegi, kellel ta külas käis ei teadnud, et Vinski seal viibib. Ja ega siis Vinski ilma krutskiteta saanud läbi ajada. Ühekorra avastas Vinski, et ta ei ole üksi. Kes oli koos Vinskiga (samuti nähtamatu) ja milliseid krutskeid ta seal tegi, peate ise järgi uurima.

"Vinski ja "Vinsentti" lugudes Vinskil enam nähtamatuks tegevat pulbrit ei ole, kuna see sai otsa nii tal kui ka apteegist. Vinski leiab omale hoopis uue sõbra - inimkeel kõneleva haraka. Selle haraka nimi on Vinsentti ning talle üldse kohe ei meeldi, kui teda lihtsalt Harakaks kutsutakse.
Vinski ja Vinsentti hakkavad ajama jälgi. Viimasel ajal on linnas olnud palju vargusi ja nad otsustavad asjas selgusele jõuda. Nad mõtlevad välja plaani, kuidas varas paljastada. Vahepeal külastavad nad tsirkust, kus abistavad ühte artisti ning tänu sellele saavad nad võimaluse järgmise päeva etenduses kaasa teha. Nüüd on Visnskil ja Vinsenttil võimalus varas päevavalgele tuua. Kes osutus vargaks?

Lood on humoorikad ja kaasahaaravad ning seiklusjanulistele lugejatele jagub siin seiklusi küll ja küll.

"Üle linna Vinskist" on valminud ka telelavastus. DVD-d saab osta ka poodidest.

0 köhatus(t):

Postita kommentaar