Pör-pör-pörkölt

neljapäev, 14. märts 2013
"Oletegi valmis?" Ema tuli kööki ja vaatas, kust otsast koristama hakata. Põrandal olid verepritsmed, köögilaual ja kappidel lihatükikesed, mis olid üle kausi ääre kukkunud, lõikelaual liharapped.
Otsustavalt tõmbas ema kummikindad kätte ja asus tööle.

Lugesin ammu-ammu, siis kui hommikuti nii kottpime oli, et ei näinud sõrmegi suhu pista, ühe kummalise nimega kirjaniku ketsaka pealkirjaga juttu Heli Illipe-Sootaki  raamatut "Pörkölt". Ah, et miks ma sellest alles nüüd kirjutan? Asusin peale lugemist mõtteid üles märkima, aga siis enam ei viitsinud. Siis oli vaja kõike muud teha ja ühe koha peal istumine on üks väga aeganõudev tegevus, mida ma meelsasti ei harrasta. Kogu moos. Jäigi kirjutamine katki. Oli sellega, kuidas oli, aga juttudel on halb komme raamatutest välja ronida. Käristas see pörköltki ennast lehtedelt välja ja nüüd ta siis õgib köögis hakkliha ja uriseb kurjakuulutavalt. Nüüd pole midagi: nüüd tuleb kirjutada.

Atsi majas juhtuvad imelikud lood. Alguses leitakse kibuvitsa põõsa alt Gabriel ja Brigi, kes on kanged kui puupakud ja elutu kui kaltsunukud. Verest täiesti tühjaks imetud. Seejärel kaob jäljetult üks Pajarami lastest.

Huvitav, mis temaga küll juhtuda võis?

Sellised asjad tuleb välja uurida ja seda Ats (koos oma isaga) teebki.

Kuigi punase ja mustaga joonistatud pildid tekitavad kõhedust, ei ole lugu õudne. See on asjalik ja igapäevane jutt. Pörköldiga võitlemine - see on sama lihtne kui võid leivale määrida.
Põnevust oli (jälle) liiga vähe. Ma ei tea, miks paljud kirjanikud seda teevad (õelusest?), et just siis, kui jutt läheb huvitavaks, hakkavad nad meile rääkima, et käsi tuleb korralikult pesta, koolis on vaja käia ja nii edasi ja nii edasi (ning mitte sammugi tagasi). Näiteks kui Ats kibuvitsapõõsastesse ronides oma püksid katki käristab, mõtleb ta raamatus, kuidas emale asja seletada. Ma olen üsna kindel, et Ats tegelikult ei mõelnud seda, sest kui tegu on mõrvajuurdlusega, siis on üks paar pükse väga väike ohver (vabandan siinkohal kõikide emade ees ette ära).Kui sellised õpetavad lõigud välja jätta, siis oli see hea lugemine.

0 köhatus(t):

Postita kommentaar