Napakad lood... aga ainult natukene!

neljapäev, 21. märts 2013
Kas te olete lugenud sellist lugu, mis algab nii:

Kõrge mäe otsas elas printsess, kes armastas väga lohejahti pidada. Igal õhtul, kui hakkas hämarduma, sättis ta mõõga vööle, hüppas hobuse selga ja ratsutas metsa lohesid nottima. Tema käest ei pääsenud ükski lohe, kes talle tee peale ette jäi. Ka kõige suuremad ja koledamad lohed said printsessi käe läbi hukka - niivõrd vägev oli see printsess.

Mina ka ei teadnud sellist juttu. Mina olin lugenud ühte teist lugu, kus printsess istus kannatlikult lossis ja ootas, aeg-ajalt kurvalt ohates ja nukralt aknast välja vaadates, oma printsi. Piret Raud selliseid lugusid ei kirjuta, tema kirjutab ikka neid lustakamaid: parajalt pööraseid ja veidike veidraid. Jutukogumikus "Natuke napakad lood" on kolmkümmend vähem või rohkem napakat lühilugu, mis sobivad nii ette- kui pealelugemiseks igas vanuses muhedustearmastajatele ja isegi printsi ootav printsess oleks saanud oma kurvameelsuse vastu siit kuhjaga ravi. Võib-olla oleks ta ootamisele käega löönud (tühja sellest printsist!) kalade teeõhtule läinud või sarnaselt onu Velloga nööpe koguma hakanud.

Jutukogumike juures on see hea, et kui üks lugu ei meeldi, siis võib paar lehte edasi keerata ja järgmise kallale asuda. Näiteks kui raske meele raske elu muudab raskemeelseks, siis võib hoopis lugeda vahele kuninga hobusest Roosist, kes armastas kartulikrõpse või luiskaja Liisast, kelle suu hakkab suitsema. Teksti vahele on ennast sobitanud ka Pireti enda joonistused, mis teevad lugemise kindlasti veel tükk maad lõbusamaks.

Minu enda lemmiklugu oli raamatu lõpus: "Kallistav kampsun". Seda luges kirjanik ise aasta tagasi Vikerraadios ette. Jutt oli nii lahe, et sellepärast ma lõpuks seda raamatut lugesingi ja teile nüüd sellest räägin. Kuigi too link on mul kuhugi peitu pugenud, loeti "Natuke napakaid lugusid" Vikerraadios ka järjejutuna, nii et, palun, võtke heaks või pange pahaks : "Onu Sveni kokaraamat" ja "Kallistav kampsun" kuulatavana on olemas SIIN.

0 köhatus(t):

Postita kommentaar