Tont ja Mannapuder

neljapäev, 7. veebruar 2013
 Kui karu panka sisenes võttis maad kohkunud vaikus. Ent teller (pangatöötaja) kogus end siiski kiiresti ning küsis: "Millega saan teile kasulik olla, härra klient?"
"Mina tulin kroone eurodeks vahetama," teatas karu. 
"Ja kui suur raha teil on?"
"Ei tea, tunnistas karu häbelikult. "Aga kuidas see vahetamine üldse käib?" Pangatöötaja asuski karu õpetama....

..."Minul on aga see," ütles karu ning lõi leitud rahatähe võidukalt letile. "Sa ütle mulle, kes see suure ninaga onkel on? Eesti president või?"
"See on ju limonaadisiga Limpa, " kogeles panagtädi. " See ei olegi teil raha. See on hoopis limonaadipudeli silt."           [Loost "Karu läheb panka raha vahetama"]

 Markus Sakstamme raamatus "Tont ja mannapuder" on üle kolmekümne naljajutu lastele. Mõni neist on rohkem, mõni vähem naljakas, kuid omamoodi vembuga on need kõik.
Selles raamatus seikleb poiste ja tüdrukute kõrval hoopis kummalisi tegelasi. Näiteks leiab siit mannapudru, kes räägib, padja, kes pidas ennast räpikunniks ning karu, kes läks panka raha vahetama. Loomulikult ei puudu siit ka merekoll, tulnukad ja robot.

Kas teie sööte hommikuti ikka oma pudru alati korralikult ära? Mauri (poiss raamatust) ei tahtnud sugugi oma mannapudru süüa ja see hakkas temaga rääkima. Muudkui keelitas poissi, et see teda sööks. Kuid Mauri ei võtnud ikka vedu ja nii ilmus tolmutont, kes kõike just vastupidi käskis teha. Lisaks ärgitas ta Maurit ka pahandust tegema.

Raamatus olevad pildid (need on joonistanud Maido Hollo) muudavad loo kohati hirmsamaks kui need tegelikult on, kuid samas lisavad need ka loole salapära.

Lood on lühikesed ja seetõttu saab lugemise rahulikult vajadusel pooleli jätta. Kuigi ma pean tunnistama, et lugema asudes oli raamatut üsna raske enne käest ära panna kui see läbi sai. Nii suur tahtmine oli teada saada, mis järgmises loos juhtub ja millised tegelased seal on.

"Oo, neiu, kaunis nagu päev..." lausus präänik ning andis räime ninaotsale musi. "Olen rüütel Präänik Pränissimo."
"Mina olen Silgu-Juula, Muhumaalt, " kostis räim punastades.
"Vaata," hüüatas seep Sebastian. "Ta ju lausa lõkendab näost!"
"Täpipealt nagu roos!" juubeldas Pränissoimo. Nii leidsidki präänik ja räim oma eluõnne. Ja kui nad ei ole hapuks läinud või nahka pistetud, siis elavad nad siiamaani õnnelikult!
 [Loost "Präänik Pränissimo ja teised"]

0 köhatus(t):

Postita kommentaar