Muinasjutud pisiasjadest

esmaspäev, 24. detsember 2012
Keset parki tiirles väike mitut värvi puuhobustega karussell. Karussellihobuseid oli seitse: Kiki, Miki, Tiki, Nuki, Niki, Näki ja Läkiläki. Päeval kihutasid hobused ringi, lapsed naersid, kõigil oli lõbus olla. Kuid õhtuti läksid lapsed koju, karusselli direktor lülitas elektrimootori välja ja puuhobustel hakkas jalamaid igav. 
"No mida me teeme?" tüütasid nad direktorit. "No mida?" 
"Magage!" vastas direktor. 
"Ei tule välja," teatas valge karussellihobune Läkiläki kavalalt. " Terve päeva tiirlesime ringi, tiirlesime ega suuda rahuneda. Enne me magama ei jää, kuni sa pole meile muinasjuttu jutustanud." 

 Ühel õhtul oli direktoril neile kurb uudis: ainult üks muinasjutt oligi alles. Sellest polnud midagi, sest selle muinasjutu pisiasjadest kasvasid välja uued lood ja nende lugude pisiasjadest veel omakorda uued lood ja nii hommikuni välja. Loomaaias huligaanitsenud pisipoiss Fedja loos saavad tuttavaks eideke Marja ja miilits Ivan. Nad otsustavad oma ühist tuttavat sikk Matveid veidikene õpetada, et see enam kapsaid ei varastaks ega maanduvaid lennukeid hirmutamas ei käiks. Loomaaia ninasarvik number kolm otsustab oma kaaslastele vingepussi mängida ning maskeerib ennast koogipoes müüjaks. Müüja, kes vahepeal tööst viilis ja spioonifilmi vaatamas käis, leiab koogipoodi naastes kaebusteraamatust kaebuse, et kooke ei ole. Kuna see ei vasta tõele, siis otsustab solvatud müüja kaebuse kirjutajaga arved klaarida. Ta haarab kaasa sangpommi ja kaebusteraamatu. Tänaval palub ta kõikidel möödujatel raamatusse midagi kirjutada, et ta saaks käekirju võrrelda. Lasteajakirja toimetuses on paanika, sest jälle on vaja uus ajakirja number välja anda. Kass Aksinja põgeneb kontrolöri eest, ahvilapsed teevad oma tempusid, luuletaja Pampuškini püksid on ära varastatud, taat Serjoža muutub neegriks, nukker tiiger leiab endale perenaise, pätid Ora ja Kuppel teevad pahategusid...

 Kogu see pisiasjadega lugu on nii mõnusalt jabur ja lustakalt kirjutatud, et suunurgad kiskusid vägisi aina ülespoole. Vene kirjanikult Grigori Osterilt on varem eesti keelde pandud "Õuduste kool", mis on hirmsalt huvitav ja jubedalt tore raamat. Minu lemmiklugu oli karvasest käest, kes õpilase eest koolitööd ära tegi.

Sellest raamatust on kindlasti kirjutanud ja arvanud ka teised inimesed, aga neid ma seekord ei maini. Las solvuvad. Vaatame parem vahelduseks Grigori kirjutatud multifilme  "Harjutusi sabale" ja "38 papagoid" .

0 köhatus(t):

Postita kommentaar