Jänku-Juss

reede, 9. november 2012
Öelge nüüd ausalt, kui palju on teil kodus kapinurgas tolmutombukesi kükitamas? Ma usun, et te olete minuga nõus, kui ma ütlen, et vahest ikka sinna mõni  tulomutombuke tekib. Ega siis igapäev jõua tuba märja lapiga üle tõmmata ja pealegi on kapinurgale väga raske ligi pääseda. Eriti siis, kui kapi ja seina vahel absoluutselt ruumi ei ole. No see selleks, aga kas te seda ka teate, millest see tolm üldse koosneb? Juhul kui te ei tea, ja seda raamatut loete, siis teil tekib küll tahtmine kõik need "armsad" tolmukübekesed ära pühkida. Olgu selle kapinurgaga kuidas on, aga voodi aluse ja ülejäänud toa saab ikka puhtaks küürida.

"Ema õde Juta meenutas, millest koosneb tolm, mida nad nüüd tarest välja tuulutasid ja pesid. Seal on majarahva naharakud ja karvaosakesed, toidujäätmed ja riideosakesed. Lestad - mitte kalad, hoopis pisikesed elusolendid - ja muud pisiloomad ka. Kaua korralikult koristamata tubades tundub kitsas ja rusuv. Pärast koristamist - ehkki välja sai ju põhiliselt tolm ja sodi - tunduvad uue väe ja hingamisega ruumid palju avaramad ja kuidagi uuemad."

Kati Saara Murutari poolt samanimelise multika ideede põhjal kirjutatud raamat "Jänku-Jussi lood" pajatab uusi lugusid jäneseperest. Esimeses raamatus avastab jänkupere loodust ja märkab kevadet. Järgmistes osades tutvutakse aga teiste aastaaegadaega.

Selle raamatu tagakaanel oleva teksti järgi lubatakse lõbusaid, arendavaid ja vägivallavabasid lugusid lastele. Kuid kas seda kõike suudab see raamat ka pakkuda? Noh sellega on nüüd asi nii, et kuidas võtta ehkki õigem oleks öelda, et see sõltub lugejast. Minule oli selles raamatus põnevust isegi veidi vähe. Nagu oli midagi ja ei olnud ka. Samas võib see olla probleemiks ainult lühikeste pipipatsikestega ja seiklusjanulise väikese tüdruku jaoks, kes minu sisse ennast peitnud on. Võibolla ta parajasti jonnib ja seepärast talle see raamat nii lõbus ei tundunud. Seda võin ma aga küll kinnitada et mingisuguseid tagumisi ja poksimatse selles raamatus küll ette ei tule.

Kui mul nüüd õnnestus teid kõhklema panna, kas seda raamatut lugeda või mitte, siis lugege ikka. Juba sellepärast tasub lugeda, et teada saada, kas see miski, mis mulle selle raamatu juures ei meeldinud võiks teile meeldida. Maitsed on erinevad. Mõnele maitsevad seiklusterohked raamatud, teistele jälle loodusraamatud.

1 köhatus(t):

Janika Leoste ütles ...

Aitäh, Berla! Oma (Jänku-Jussi lood 2-7) autori kogemusest võin öelda, et Kati Saara kirjutatud esimese raamatuga oli nii, et pooltele see meeldis ja pooltele ei meeldinud. See pool, kellele ei meeldinud, ütles, et nad ootasid sama lihtsaid raamatutekste, kui multika omad. Eks me siis võtsime ennast kokku ja kirjutasime järgnevad osad ise, kuigi meile ka esimene osa meeldis :)

Postita kommentaar