Salapärane lillenäppaja

reede, 19. oktoober 2012
"Kas siis keegi varastab - lilli?!" küsis Olav uskumatult.
"Jah, paistab nii, et Supilinnas tegutseb salapärane lillenäppaja. Mitmelt poolt on lilli kadunud. Siit Herne tänavalt - paarkümmend punast ja kollast tulpi ja umbes sama palju suuri nartsisse, ja Emajõe tänavalt on põõsasmaranaid viidud. Teeme siin juba hommikust saati nimekirja."

Soome päritolu eesti kirjaniku Mika Keräneni raamat "Salapärane lillenäppaja" on tema neljas Rampsu salaseltsi tegemistest pajatav lugu. Kuigi ma ei tea midagi oranžist jalgrattast ("Varastatud oranž jalgratas") ning ei oska öelda, kust varalaegas lõpuks välja kaevati ("Peidetud hõbedane aardelaegas"), olen ma lugenud varem sarja kolmandat raamatut "Vana roosa maja". "Salapärane lillenäppaja" oli minu jaoks palju põnevam: lisaks lillede kadumise uurimisel oli seal muid muhedaid  ja kriminaalseid juhtumisi.

Tavaliselt toimub raamatutes kõik kaugel, kusagil mujal ning meil jääb üle ainult nentida, et jah, seal, seal kaugel võib tõesti. Keräneni raamatute tegelased seiklevad täiesti tavalises Tartu linnas. Supilinn on tõepoolest olemas ja see on täpselt selline nagu raamatus. Raamatusse oli ka kritseldatud väike plaan, nii et kõik võivad juhiste järgi kohale minna.
Pole kahtlust, et ka rampsulased on päriselt olemas. Arvatavasti on neid Supilinnas suisa mitmeid ja mitte ainult Supilinnas vaid ka mujal Eestis. Need on sellised lapsed, kes ei istu tuimalt toas, vaid kimavad jalgratastega mööda tänavaid, ronivad mööda kuurikatuseid, mängivad jalkat ja söövad õunad enne ära, kui need valmis saavad. Kas see tuleb tuttav ette?

Lugu räägib Supilinnas tegutsevast vargast, kes toimetab peenardelt lilli ja põõsaid minema, Soome presidendi tütrest, kepikõnnist, Buickist, jalgpallist ja balletist. Kõigest sellest, mis viie kuue rampsulase - Mari, Reilika, Olavi, Antoni, Sadu ja Mati (prantsuse buldog) - elus tol kevadkuul juhtus.
Mõni sõna võib küll alguses arusaamatuks jääda, aga siis tuleb lihtsalt edasi lugeda: kõik seletatakse ära. Näiteks Buickist ei teadnud minagi varem midagi.

Väga lahe lugemine.

0 köhatus(t):

Postita kommentaar