Loodus, mis sa oled?

pühapäev, 12. august 2012
Kas oskad aimata, mida mõtlevad loodusnähtustest tänapäeva noored?
Miks tekib vikerkaar? Missugused on udu, lumi ja vihm?
Koolilapsed üle terve Eestimaa on oma arvamust avaldanud ja uskumusi jaganud raamatus "Loodus, mis sa oled? Lastesuu ja pärimus". Noorte kirjutajate kõrval võtab sõna ka vana ja väärikas rahvasuu.

Näiteks tähesaju kohta arvab Emmaste Põhikooli 4. klassi õpilane Rait Toomsoo järgmist: Tähesadu näeb välja nagu kosmosest sõidaks tuhat bussi alla. Selline nähtus on see tähesadu.
 Pärnumaal Hallistes levis ennevanasti hoopis teistsugune kuuldus: Mõned ütlevad siis, kui tähed nooli lasevad, ei ole enam head nalja, vanapagan pillub juba nukkiga tähdi taevas, see saab tõeste midagi tähentama.

Tähesaju-näide tuli täiesti juhuslikult. Võtsin raamatu suvaliselt kohalt lahti ja seal need tähebussid mind ootasidki.

Tallinna kunstigümnaasiumi õpilaste arusaamad loodusnähtustest on jäädvustatud imeliste ja fantastiliste illustratsioonidena.
Õpilased ei ole kirjutanud ainult loodusnähtuste tekkimisest, vaid ka oma kogemustest ja tunnetest seoses nendega.

Sellel suvel oli ühel päeval väga tugev tuul, mis kasvas tormiks. Istusin toas ja kuulsin tugevat kolinat, vägevat mürtsatust ja siis hakkas tööle autoalarm. Torm viis majalt katusekive, need kukkusid maja ees parkinud autole. Hoovist võttis tuul kaasa telgi, mille leidsime pärast kartulipõllult. Aga oma punasest pallist jäingi ilma. Vist tahtis tormituul ise sellega mängida. (Kaidi Jamnes Paide Ühisgümnaasiumi 2. klassist)

Minule see raamat meeldis. Kuigi mõnikord arvatakse, et arvutid ja muud imevigurid ei jäta fantaasiale enam ruumi ja noortel puudub päris oma arusaam loodusest, siis ei ole see tõsi. Lugege raamatut ja saate teada pilveinglitest, udupoistest ja lumememmedest.

Ühe põhjalikuma arvustuse võib leida SIIT. Raamatu facebooki leht asub SIIN.

/Sellest raamatust kirjutas Liisi, juttu silus Diana (mina)/

0 köhatus(t):

Postita kommentaar