Tsemendivabrik

pühapäev, 22. juuli 2012
Jüri Parijõe "Tsemendivabrik" on lugu ühe perekonna poistest Joosepist ja Jaanist. Lugu jutustatakse Jaani silme läbi.

Juttu tuleb rahast - sellest, kui palju on vaja vaeva näha selle saamiseks, tööst- lapsed pannakse võimalikult varakult tööle, et nad perele kasulikud oleksid ning jumalast - usk jumalasse oli tähtis, sest kui ükskord viimne päev kätte peaks jõudma, siis need, kes issameiet lugeda oskavad saavad taevasse.

Kui Jaan oli 9-ne (vanusega võin eksida) tahtis ka tema tööle raha teenima minna. Ühel päeval ta lähebki vennaga kaasa. Kuidas töö laabub ja mida arvab sellest tööde juhataja saate aimu järgnevast lõigust.

Tema (Artur) ütles, et ega see soovanamees taha heameelega väikesi tööle võtta. Eile homikul oli sõimatud, et: "Mis, kurat, nad saadavad neid väikesi tööle, kellel kõrvatagused märjad." Mina (Jaan) teadsin nüüd kohe, et kõrvatagused ei tohi märjad olla, peab hommikul hästi kuivatama. Mina katsusin järele, minul olid kuivad.
[Lõik jutust Tööl]

Tsemendivabrik on ilmunud ka eraldi raamatuna, kuid seda on raskem kätte saada, sest tegemist on juba vana raamatuga, mis esmakordselt ilmus trükis juba 1926.  võimalik, et teie vanaemal on see kuskil raamaturiiulis olemas. Miks mitte lugeda ja saada aimu, millistes tingimustes tol ajal elati. Igatahes Jüri Parijõe kogumikus "Jutte" on see lugu samuti olemas ja neid teoseid on raamatukogudes juba rohkem.

0 köhatus(t):

Postita kommentaar