A klassi lugu

neljapäev, 7. juuni 2012
Järsku haaras Kribu Krabul varrukast, peatas ta ning sosistas: "Aga võib-olla me saame ise ka sellega hakkama."
"Mismoodi?" ei saanud poiss aru, "kas lähme ise politseisse?"
"Ma arvan, et me ei lähe ise politseisse," oli Kribu salapärane. "Ma arvan hoopis, et me võime ise politseinikud olla. Mõtle, kui nad isegi seda asitõendit raamatukogust ei leidnud, aga meie leidsime, siis oleme me juba praegu paremad politseinikud olnud kui päris politseinikud."
"Sul on täitsa õigus," nõustus Krabu, hingas sügavalt sisse ja ajas oma rinna kummi nagu jõumees.

Saabuva suvevaheaja puhul lugesin kibekähku läbi viimase kooliteemalise juturaamatu. Suvel ei tohi kooli mainida. See on rangelt keelatud!

Ilmar Tomuski "Kolmanda A kriminalistid" võtsin lugemiseks, sest olin varem ebaõiglane. Olin kaevelnud, et raamatuid kirjutatakse ainult B klasside õpilastest ja teised jäävad kogu lõbust ilma. Nüüd ongi ilmunu raamat kahest 3A klassi õpilasest Kribust (Piia) ja Krabust (Mati), kes õpivad Metsatuka gümnaasiumis. Ühel päeval räägib õpetaja klassile võõrsõnadest ja seletab sõna inkunaabel  tähendust. Inkunaabel on vanaaegne raamat (täpsemalt loe juba raamatust!) ja kuigi Kribul ja Krabul kodus siiski inkunaablit ei ole, on nende vanatädi Marta pärandatud raamat väga vana ja väärtuslik. Kribu ja Krabu isa arvates on see lihtsalt üks kole raamat ja ta oli pannud selle koos ülejäänud prahiga vanni alla äraviskamist ootama.
Raamat pannakse koolis näitusele ja seda tuleb uudistama palju tähtsaid inimesi. Ühel hommikul avastatakse, et unetu öövalvur Vilhelmiina tukub oma putkas õndsat und ja hinnaline raamat on öösel ära varastatud. Kribu ja Krabu asuvad asja uurima. Koos 12. klassi Suure Pauliga võtavad nad ette reisi Soome, et raamat üles leida ja tagasi tuua.

Tomuski raamatud on harivad ja asjalikud. Võõrad sõnad on pikalt lahti seletatud, vanadest raamatutest ja soome keelest  jutustab ta põhjalikult, elu pole ilusamaks kirjutatud. Ainus, mida polnud, oli põnevus. Tegelased olid huvitavad, joonistused ägedad, aga tegevustik oli etteaimatav.

Raamatu esimese peatükiga saab tutvuda siin.

0 köhatus(t):

Postita kommentaar